Jaki agregat na budowę?

Planujesz budowę jesteś w jej trakcie, ale nie masz jeszcze przyłącza . Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest agregat prądotwórczy, który zapewni nieprzerwany dopływ prądu do wszystkich urządzeń, które tego wymagają.

Jak wybrać odpowiedni agregat na budowę?

Na początek, ustalenie z wykonawcą jakich urządzeń będzie używał, trzeba ustalić ich moc oraz napięcie (Informacja najczęściej podana jest na tabliczce znamionowej) Najczęściej spotykanymi urządzeniami, które są wykorzystywane na budowie jest: betoniarka, wiertarka, szlifierka itp. a także często czajnik czy mała kuchenka.

Agregat 1 czy 3 Fazowy ? Który bardziej sprawdzi się na budowie?

Jeżeli wykonawca posiada cześć urządzeń 3 –fazowych ( 400V) a część jednofazowych (230V) logiczny jest zakup agregatu 3 Fazowego, który generuje napięcie 230 oraz 400V


Czy to jednak najlepsze rozwiązanie?

Niestety nie jest to takie oczywiste.

Postaram się to wyjaśnić na przykładzie agregatów o mocy 7500W w wersji jednofazowej Genezo AN-8000E1 i trójfazowej Genezo AN-8000E3.

Agregat 3- fazowy generuje pełną moc (7500W) wyłącznie o napięciu 400V, natomiast w przypadku napięcia 230 V możliwe jest zasilanie urządzeń nie większych niż 2500W. Ta moc ( 2500W) dostępna jest na każdym gnieździe z osobna.

Wszystkie urządzenia jednofazowe większe niż 2000W (czyli szlifierki, wiertarki, piły mechaniczne itp.) mogą mieć problem z działaniem na takim agregacie.

Pod uwagę należy wziąć również to iż urządzenia trójfazowe np. betoniarka podczas rozruchu pobiera dużo więcej prądu ( nawet 300% ) niż podczas swojej pracy. Nie można zatem zakładać , że agregat o mocy 7500W zasili betoniarkę o mocy 4000W.

Agregat jednofazowy zasili wszystkie urządzenia jednofazowe byle ich sumaryczna moc nie przekroczyła 7500W w jednej chwili.

Najkorzystniejsze jest jeżeli urządzenia używane na budowie są na 230V.

Istnieje jednak możliwość połączenia zalet agregatu jedno i trójfazowego. Przykładem tu jest Agregat Genezo DUAL AN-9000FDP daje nam możliwość zasilania swoją pełna mocą (7500W) urządzeń o napięciu 400V oraz po przełączeniu w tryb jednofazowy urządzeń zasilanych napięciem 230V.

Podsumowanie

Po zakończeniu budowy, agregat może służyć jako alternatywne źródło zasilania Twojego domu. Dlatego podczas zakupu należy dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Skontaktuj się wcześniej ze sprzedawcą, który pomoże Tobie w doborze agregatu , który najlepiej sprawdzi się w Twoich warunkach.


Przeczytaj inne nasze porady:


Diesel czy benzyna?

Zabudowany czy wyciszony?

Jaki agregat do domu?