Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Planujesz budowę jesteś w jej trakcie, ale nie masz jeszcze przyłącza? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest agregat prądotwórczy, który zapewni nieprzerwany dopływ prądu do wszystkich urządzeń, które tego wymagają.

Jak wybrać odpowiedni agregat na budowę?

Na początek, ustalenie z wykonawcą jakich urządzeń będzie używał, trzeba ustalić ich moc oraz napięcie (Informacja najczęściej podana jest na tabliczce znamionowej) Najczęściej spotykanymi urządzeniami, które są wykorzystywane na budowie jest: betoniarka, wiertarka, szlifierka itp. a także często czajnik czy mała kuchenka.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy? Który bardziej sprawdzi się na budowie?

Jeżeli wykonawca posiada część urządzeń 3–fazowych (400V), a część jednofazowych (230V) korzystny będzie zakup agregatu 3-fazowego, który generuje napięcie 230 oraz 400V.

Czy to jednak najlepsze rozwiązanie?

Niestety nie jest to takie oczywiste. Postaramy się to wyjaśnić na przykładzie agregatów o mocy 7500W w wersji jednofazowej Genezo AN-8000E1 i trójfazowej Genezo AN-8000E3.

Agregat 3-fazowy generuje pełną moc (7500W) wyłącznie o napięciu 400V, natomiast w przypadku napięcia 230V możliwe jest zasilanie urządzeń nie większych niż 2500W. Ta moc (2500W) dostępna jest na każdym gnieździe z osobna. Wszystkie urządzenia jednofazowe większe niż 2000W (czyli szlifierki, wiertarki, piły mechaniczne itp.) mogą mieć problem z działaniem na takim agregacie.

Pod uwagę należy wziąć również to, iż urządzenia trójfazowe np. betoniarka podczas rozruchu pobiera dużo więcej prądu (nawet 300%) niż podczas swojej pracy. Nie można zatem zakładać, że agregat o mocy 7500W zasili betoniarkę o mocy 4000W. Agregat jednofazowy zasili wszystkie urządzenia jednofazowe byle ich sumaryczna moc nie przekroczyła 7500W w jednej chwili. Najkorzystniejsza jest sytuacja, w której urządzenia używane na budowie są na 230V.

Istnieje jednak możliwość połączenia zalet agregatu jedno i trójfazowego. Przykładem tu jest uniwersalny agregat prądotwórczy Genezo AN-9000FDP, który daje nam możliwość zasilania swoją pełna mocą (7500W) urządzeń o napięciu 400V oraz po przełączeniu w tryb jednofazowy urządzeń zasilanych napięciem 230V.

Podsumowanie:

Po zakończeniu budowy, agregat może służyć jako alternatywne źródło zasilania Twojego domu. Dlatego podczas zakupu należy dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Skontaktuj się wcześniej ze sprzedawcą, który pomoże Tobie w doborze agregatu , który najlepiej sprawdzi się w Twoich warunkach.

Najczęściej wybierane

produkty docenianie przez naszych klientów